Dünya Kupası 2018 (FIFA WORLD CUP RUSSIA )

Fifa’nın düzenlemiş olduğu, futbol tarihinin en büyük organizasyonlarından biri olan, dünya kupası tüm hızıyla devam ediyor .

Sizin için bugün dünya kupasından bazı istatislikeleri ve son durumları derledik. (07.07.2018 tarihine göre)

 

 

 

< GOL KRALLIĞI   Harry Kane  ( England )  -  6 Cristiano Ronaldo  ( Portugal )  –  4                                                 

Romelu Lukaku  ( Belgium )  – 4                              

Antoine Griezmann  ( France )  –  3                                   

Artem Dzyuba  ( Russia )  –  3                                     

 

ASİST KRALLIĞI

Aleksandr Golovin ( Russia ) – 2

Carlos Sanchez  ( Colombia ) – 2

Eden Hazard (Belgium ) – 2

Ever Banega (Argentina ) – 2   

 

ve herkesin farkettiği gibi garip bir olay yaşandı bu dünya kupasında .

DÜNYA KUPASI’NDA İLGİNÇ İSTATTİSLİK : KUPAYI ALAN ELENİYOR

2014 yılında düzenlenen son Dünya Kupası şampiyonu Almanya, namağlup bir şekilde lider çıkmasına kesin gözüyle bakılan grupta son sırada yer alarak turnuvaya erken veda etti. Ancak Almanya bu konuda yalnız değil… 1998 Dünya Kupası’ndan bu yana tam 4 şampiyon sonraki turnuvada gruptan çıkamayarak elendi.

Son Dünya Şampiyonu Almanya, 2018 Dünya Kupası’nda da en büyük favorilerinden biriyken turnuvaya erken veda etti.Meksika, İsveç ve Güney Kore ile F Grubu’nda bulunan Almanya, iki mağlubiyet ve bir galibiyet ile grubunu son sırada tamamladı.

1938 Dünya Kupası’nda bu yana ilk kez turnuvaya gruplarda veda eden Almanya, son şampiyon olup bir sonraki turnuvaya grupta veda edenler kervanına katıldı.

  • 1998 Dünya Kupası’nı kazanan Fransa, 2002 yılında turnuvaya gruplarda veda etti.
  • 2006 Dünya Kupası’nı kazanan İtalya, 2010 yılında gruplarda veda etti.
  • 2010 Dünya Kupası’nı kazanan İspanya, turnuvaya 2014 yılında gruplarda veda etti.
  • 2014 yılında kupayı havaya kaldıran Almanya, Rusya’da turnuvaya gruplarda veda etti.

VAR SİSTEMİ NEDİR?

Video Hakem Uygulaması,karşılaşma devam ederken maçın orta hakeminin karar vermekte güçlük çektiği bir pozisyonda ya da pozisyonlarda, bir başka hakemin ya da hakemlerin pozisyonun tekrarını video aracılığıyla izlediği ve orta hakeme yardımcı olduğu sisteme denmektedir.

VAR SİSTEMİ DÜNYA KUPASINDA NASIL İŞLİYOR?

Bir önceki kupada, Brezilya’da “çizgi teknolojisi” kullanılmıştı. Geçtiğimiz yıl FIFA Konfederasyonlar Kupası’nda kullanınal VAR ilk kez bir Dünya Kupası’nda kullanıldı. Dünya Kupası’nda dört durumda VAR sistemine başvurulacak ve şu sorulara cevap bulunacak.

1. Gol mü, değil mi? (top çizgiyi geçti mi geçmedi mi; top oyun alanında mıydı, değil miydi; savunma oyuncusuna net faul var mıydı ve golle sonuçlanan ofsayt pozisyonları)

2. Penaltı mı, değil mi? (müdahale ceza sahası içinde miydi, dışında mıydı; hücum oyuncusuna faul var mı, yok mu; savunma oyuncusuna faul var mı, yok mu; top oyun alanında mıydı, değil miydi; gözden kaçan ofsayt penaltı ile mi sonuçlandı; savunma oyuncusuna pozisyon öncesinde faul var mıydı, yok muydu)

3. Direk kırmızı kart kararları

4. Yanlış oyuncu tespiti

FIFA’nın genel açıklamasında yer alan bu başlıklar ise “VAR” sistemini anlatmak için tam da yeterli olmuyor. Tartışmalı kararların hangilerinde sistemin devreye girdiği, karşılaşmayı izlerken gördüğümüz pek çok tartışmalı kararda VAR’ın uygulanmadığı görülünce kafalarda soru işaretleri oluşuyor.

FIFA bu noktada çok net hatalar ve gözden kaçan çok net pozisyonlar dışında VAR ekibinin hakeme müdahale etmeyeceğinin altını çiziyor. Bu bilgiyle beraber devam edecek olursak; VAR ekibinden uyarı geldiğinde, hakem elini kulaklığına götürerek oyunu durduruyor. VAR ekibi yakaladığı pozisyonu tekrar inceleyerek “tavsiyesini” hakeme iletiyor. Hakem de bunun üzerine ya VAR ekibinden aldığı bilgiyle karar veriyor ya da pozisyonu bir kez de saha kenarındaki ekrandan kendisi izliyor ve karar veriyor. Tavsiye kelimesini tırnak içine almamızın sebebi ise her koşulda son kararı hakemin veriyor olması.

VAR ekibinin oyun akarken bir dakika içinde veya oyun durmuşsa top yeniden oyuna girene kadar hızlıca doğrudan açıdan pozisyonu izlemesi gerekiyor ve şu ana kadar sistemin tek handikapı bu olarak gözüküyor. Örneğin Arjantin’in İzlanda ile 1-1 berabere kaldığı maçın 76. dakikasında Pavon’un ceza sahası içinde yerde kaldığı pozisyonda hakem “devam” kararı verdi, VAR ekibi de devreye girmedi ancak hakem otoriteleri maç sonrası yorumlarında pozisyonun net bir şekilde penaltı olduğunu ileri sürdü. Dolayısıyla VAR ekibinin baş hakemle hızlı iletişimi oldukça önemli.

 

Ve tüm dünyanın merakla beklediği final gecesine doğru yavaşça yaklaşıyoruz . Gerçekten rekabetin bol olduğu ve heyecanın en üst seviyede olduğu bu dünya kupasında final akşamı ne zaman ,nerede ,saat kaçta oynanacak ?

Final :  15.07.2018 Pazar

saat   18:00’da TRT ekranlarında oynanacak  .Ä°lgili resim

Benzer Yazılar

Yorum Yaz