Anaokulu 1.sınıf ve 5.sınıf okul kayıt sorgulama

Bilindiği gibi artık okul kayıtları otomatik olarak adrese göre yapılmakta. Bu hem Anaokuluna yeni kayıt yaptıracaklar için hem 1. sınıfa yeni kayıt yaptıracaklar için hem de 5. sınıf yeni kayıt işlemleri için geçerlidir.
ANASINIFI KAYIT SORGULAMA
Bu sene ilk kez Anasısıfı öğrencileri de gidecekleri anaokulunu otomatikman yerleştirme sonucuna bakarak öğrenebilecekler.
1. SINIF KAYIT SORGULAMA
Çocuğunuzun hangi okula otomatikman kayıt olduğunu öğrenmek için internetten sorgulama yapmanız yeterli. Okula gitmeden bağış adı altında bir ödeme yapma gerekmeden çocuğunuz artık okula otomatik olarak yerleştirilmekte.
Otomatik kayıt işlemlerini Milli Eğitim Bakanlığı e okul sistemi üzerinden gerçekleştirmektedir.
1. sınıfa kayıt yapacaklar çocuğunun hangi okula otomatik kayıt yapıldığını BURADAN öğrenebilirler.
Giriş ekranında gerekli olan TC kimlik numarasını girerek bu sorgulamayı yapabilirsiniz.
5. SINIFLAR KAYIT SORGULAMA
İlkokulu bitirmiş ve ortaokula yeni başlayacak olanlar da yine Milli Eğitim Bakanlığınca e okul üzerinden otomatik olarak yerleşme işlemlerine tabi olacaklar. Bu sayede kayıt parasından da veliler kurtulmuş olacak. otomatik kayıt işlemleri adrese dayalı olarak yapılmakta. Hangi adreste oturuyorsanız o adresle ilişkilendirilmiş bir okula otomatik yerleştirme durumu söz konusu olmakta.

ADRES TUTMAZSA NE YAPACAKLAR
Eğer istediğiniz okula adres tutmuyor ise o halde evinizi taşımanız ve nufus müdürlüğünden o mahallede oturduğunuza dair belge almanız gerekmektedir.
ADRES TUTMADIĞI HALDE BAŞKA OKULA KAYIT İMKANI VAR MI?

Evet var. Genelde okul müdürlükleri semt dışından gelmek isteyen öğrencilere okulların açılmasını tavsiye etmekteler. Çünkü her okul için ayrılmış bir kontenjan bulunmakta. Okul müdürlükleri de belli bir gönüllü bağış altında Milli Eğitim Müdürlüklerine yazı yazarak okul kontenjanının boş olduğunu ve başka bir semttten adresi tutmayan öğrencileri kayıt edebileceklerini bildirmekteler. Bu aşamada Milli Eğitim Müdürlükleri madem ki boş kontenjan var o halde başka bir semtten öğrencileri adres şartı olmaksızın kayıt yapabilirsin demekte. İşte bu aşamada bağış sistemi devreye girmekte ve en çok bağış veren ve yüksek bağış miktarlarınca adresi tutmadığı halde başka bir okula gitmesi gereken öğrencileri kendi okuluna kayıt etmekteler.

NAKİLLER NASIL OLACAK
Okul müdürlüğüne giderek adresinizi beyan etmeniz durumunda gerisini okul müdürlükleri halletmektedirler.

Benzer Yazılar

Yorum Yaz