Akıllı Telefon Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Özellikler

Yeni bir akıllı telefon seçerken epey zorlanırız, telefonunuzda çok az ‘olmazsa olmaz’ arasanız bile telefon seçmek zahmetli  bir iştir. İşte telefon alırken dikkat etmeniz gereken 5 özellik.

Cihaz seçerken ne gibi özelliklere dikkat edersiniz? Cihazın genel olarak klas durmasına mı, fiyat/performans olmasına mı yoksa işlevine mi? Cihaz seçerken dikkat etmeniz gereken 5 özelliği sizler için hazırladık.

Ve size bir tavsiyede bizden ; Markalara takılmadan seçim yapmanız sizin için daha iyi olacaktır.

 

Ekran Görünümü 

Önemli bildirimlerinize ya da aramalarınıza hızlı bir şekilde ulaşabilmek çok önemli. Telefonunuz masanın üzerindeyken bile kalan şarj miktarınızı ve kimlerin mesaj attığını görmek isteyebilirsiniz. Kimileri ise bunun aksine daha minimal bir tasarım tercih edebilir, cihaz bildirimlerini flaş ışığı şeklinde almak bu minimal tasarıma örnek olarak gösterilebilir. Aslında bu noktada karar size ve sizin zevkinize kalmış durumda. Mesela; Samsung ve Motorola telefonlarda şarjınızı veya bildirimlerinizi çabucak görebiliyorsunuz, ancak bunu kendinize göre özelleştirmeniz de mümkün.

 

Ses Kalitesi 

Akıllı cihazlarımızda kullandığımız başlıca özelliklerden birisi de cihazın sesidir. Telefon görüşmelerinde veya herhangi bir medya açtığınızda telefonunuzun ses kalitesi çok önemlidir. Bu nedenle dikkat etmeniz gerekenlerden birisi de cihazınızın güçlü ve kaliteli bir sese sahip olup olmadığıdır.

 

Pil (Batarya) Ömrü 

Günümüzde telefonlara çok uçuk meblağlar ödenebiliyor, ancak trajikomik olan şudur ki bir cihaza ne kadar para ödüyorsak ödeyelim o telefonun batarya ömrü bir o kadar uzun olmuyor ve aksine daha az oluyor. Çoğu zaman şarjınızın az olması ve sürekli “bakar mısınız, şarjınız var mı?” diye gezmek gerçekten insanın sinirini bozuyor. Cihazınızı ne zaman şarj edeceğiniz konusunda endişe duymasak gerçekten mükemmel olurdu. Bu yüzden telefon almadan önce batarya ömrü konusunda kapsamlı bir araştırma yapmanız sizin için daha iyi olacaktır.

 

Anlık Fotoğraf Çekebilmek için Kameraya Hızlı Erişim 

Anlık bir fotoğraf çekmek istiyorsanız bunu hızlı bir şekilde yapmanız gerekebilir. Bu sebeple cihazınızda kamerayı açmanızın birkaç saniyeden fazla sürmemesi gereklidir.Aksi takdirde o anlık fotoğrafı istediğiniz gibi çekemeyebilirsiniz. Motorola, buna bir çözüm sunuyor; güç düğmesine ve zil sesi açma kapama butonuna iki kez tıklayarak kamerayı açabiliyorsunuz. Her cihazda bu tür kısayolların olması bizi büyük bir yükten  kurtarabilirdi.

 

Telefon Ödemesini Destekleme 

Bu özellik, ne yazık ki hala yaygın olarak kullanılmayan bir teknoloji. Ancak bu tür ödemeler yapmanız zamanınızı boşa harcamanızı büyük bir oranda önleyebilir. Bu yüzden özellikle gelecekte akıllı telefon seçimi yaparken, NFC destekli bir telefon almaya dikkat edebilirsiniz.

 

 

 

Benzer Yazılar

Yorum Yaz